Marangoz Projeleri

Ahşap Çiftlik Evi Sehpa Projesi

Hayal ettiğiniz muhteşem çiftlik evi sehpasına yüzlerce lira ödemeden sahip olmak istiyorsanız, projemizi hayata geçirmelisiniz.

Hayal ettiğiniz muhteşem çiftlik evi sehpasına yüzlerce lira ödemeden sahip olmak istiyorsanız, projemizi hayata geçirmelisiniz.

Bu ahşap sehpayı bir matkap ve testere ile kısa sürede yapabilirsiniz. Sehpanın tamamlanması bir kaç saat sürecektir. Planını paylaştığımız ahşap sehpa işe yeni başlayanlar için kendin yap projesidir. Masif ahşaptan yapılan mükemmel orantılı, alt rafı olan sehpayı eminim çok seveceksiniz. Aşağıda paylaştığımız ücretsiz planımızı inceleyerek bu sehpayı kolayca yapabilirsiniz.

Çiftlik Evi Sehpa Planı

Bu sehpanın planı aşağıdaki gibidir.

Çiftlik evi sehpası

Boyutlar

Çiftlik Evi Sehpasının boyutları üstteki şemada gösterildiği gibidir. Sehpayı yapmaya başlamadan önce kılavuzu inceleyiniz.

Hazırlık

Alışveriş listesi

 • 4 tane 2×6 ebatında 2,5 metre tahta.
 • 1 tane 2×4 ebatında 2,5 metre tahta.
 • 3 tane 2×2 ebatında 2,5 metre tahta.
 • 100 tane yaklaşık 6.35cm uzunluğunda vida
 • İsteğe bağlı olarak köşe destek bağlantısı (L demir)
 • Ahşap tutkalı

Kesim Listesi

 • 2×6 ebatlı tahtalardan 4 tane 46″ uzunluğunda parça kesin. / Masanın üstü
 • 2×4 ebatlı tahtalardan 4 tane 16-1/2″ uzunluğunda parça kesin. / Bacaklar
 • 2×6 ebatlı tahtalardan 10 tane 18″ uzunluğunda parça kesin. / Alt raf ve masa üstünün alt destek parçaları.
 • 2×2 ebatlı tahtalardan 4 tane 37″ uzunluğunda parça kesin. / Önlükler ve alt raf kenarları.
 • 2×2 ebatlı tahtalardan 4 tane 19-1/2″ uzunluğunda parça kesin. / Sehpa yanındaki çaprazlar.

Azami Kullanılacak Araçlar


Talimatlar

Adım 1

Her bağlantı için iki vida kullanın ve 2×6 ebatlı 18″ uzunluğundaki tahtalara bacakları şekildeki ölçülerden takın. Tüm bağlantı yerlerinde tutkal kullanın. Şekildeki gibi iki tane yapın.

Adım 2

İlk önce yaptığınız iki ayak parçasını düz bir yüzeyde, her bağlantı yerinde iki vida kullanarak birbirine vidalayın. Her bağlantı yerinde ahşap tutkalı kullanmayı unutmayın. 2×2 tahtalarınız vidalarken çatlıyorsa önce matkap yardımıyla vida deliklerini delin sonra vidaları takın. İpucu: Hafif bir açıyla takılan vidalar parçaların daha güçlü birleşmesini sağlayacaktır.

Adım 3

X parçalarını sehpanın kenarında tutarak işaretleyip açılı olacak şekilde kesin. İlk uzun X parçasını sehpa ucuna yerleştirin ve uçlarına tutkal sürerek üstten ve alttan vidalayın. İkinci X parçasını yan tarafa yerleştirin ve iki parçanın kesiştiği yeri işaretleyin. İkinci parçayı işaretli çizgiler boyunca kesin. Sehpanın içine kesilmiş iki parçayı yerleştirin ve üstten, alttan ve ortalardan vidalayın. İkinci parça üstte gösterildiği gibi takılmalıdır.

Adım 4

2×6 ebatında olan 18″ uzunluğundaki tahtalardan birini sehpanın ortasına tutkal sürüp vidalayın.

Adım 5

2×6 ebatında olan 4 tane masa üstü parçalarısını yukarıda gösterildiği gibi tutkal sürüp masa altından, masaya vidalayın.

Adım 6

Raf tahtalarını aralarında eşit boşluklar olacak şekilde masaya takın. Bağlantı başına 2 vida kullanın. İpucu: Sehpanın alt rafına ağır eşyalar konacaksa, alt raf parçalarının altına ortalayarak yaklaşık 20inç uzunluğunda 1×2 ebatında tahta parçası takabilirsiniz.

Bitirme Talimatları

Masanın üzerindeki lekeleri temizlemek ve daha pürüzsüz bir görünüm elde etmek için 120 kum zımpara kağıdı ile tüm masayı zımparalayın. Vida delikleri sizi rahatsız ediyorsa masanınızn rengiyle uyumlu ahşap dolgu malzemesiyle kapatın. Delikleri ahşap dolgu ile doldurduysanız, kurumaya bırakın. 80-120 numara zımpara kağıdı ile zımparalayın. Tüm zımpara kalıntılarını temizleyin. Masanızı bu aşamadan sonra boyayabilirsiniz. Astarlayın ve boyayın.

Yorum Ekle

Bir Cevap Yazın

Siteye e-posta ile abone ol

Bu siteye abone olmak ve e-posta ile bildirimler almak için kayıt olmalısınız.

Diğer 5 aboneye katılın

Bizi takip et

Çekinmeyin, temasa geçin. İlginç insanlarla tanışmayı ve yeni arkadaşlar edinmeyi seviyoruz.