Marangoz Projeleri

Koruyucu Gözlük Nedir? Ne işe yarar?

Koruyucu gözlük, işçinin gözlerini, yapılan işten kaynaklanan, sağlık ve emniyetini etkileyen bir veya birden fazla tehlikeye karşı korumak için üretilmiş ürünlerdir.

Koruyucu gözlük, gözlerin tehlikelerden, fiziksel ve kimyasal etkiler altında kalmalarından veya radyasyonlardan korunmaları amaçlı kullanılan koruyucu donanımdır.

Koruyucu gözlükler matkap veya el bireyzi kullanılırken, tezgâhlarda taşlama yaparken, spreyli veye tabancalı boya işlerinde, testere ile kesme işlemi yaparken, kaynak yaparken veya kesme için üfleç (kaynak) kullanırken, yüksek basınçlı suyla veya temizleme deterjanlarıyla yıkama yaparken, çok rüzgârlı ortamlarda çalışırken, mutlaka kullanılmalıdır.

Gözlük kullanılmadığında; Göze çarpan parçalar gözü yaralayabilir, göz kenarındaki kemiklerde kırık ya da çatlak oluşturabilir. Göze kaçan kimyasallar, kimyasal buharları vb maddeler gözlerin tahriş olmasına ilerleyen zamanlarda körlüğe sebep olabilmektedir.Yapılan araştırmalar sonucunda gözler için risk oluşturan tehlike nedenlerini darbe, yüksek sıcaklık, tozlar, kimyasallar ve optik radyasyon olarak belirlenmiştir. Bu bağlamda göz ve yüz korumalarında koruyucu gözlükler ve yüz siperleri;

Koruyucu Gözlük
  • Darbelere karşı koruma
  • Likit sıçramalara, gaz, toz, erimiş metal veya yüksek sıcaklığa karşı koruma
  • UV ışınları, iyonize edici radyasyon ve elektrik arklarına karşı koruma
  • Laser ışınlarına karşı koruma
  • Bilgisayar ortamında (ekranlı araçlar) koruma gibi özellikler içerir.

Göz koruma ekipmanları arasında bulunan koruyucu gözlükler yukarıda belirtilen riskler ve oluşturacağı tehlikeler kapsamında sınıflandırılmış olup, yapılan işte uygun koruma ekipmanının kullanımı büyük önem taşımaktadır.

Koruyucu gözlükler şu şekilde sınıflandırılmıştır:

  • Gözlükler
  • Kapalı gözlük (dalgıç tipi gözlük)
  • X-ışını gözlüğü, lazer ışını gözlüğü, ultra-viyole, infrared, görünür radyasyon gözlükleri
  • Yüz sperleri
  • Ark kaynağı maskeleri ve baretleri (elle tutulan maskeler, başa veya koruyucu başlıklara bağlanabilen maskeler)


Burada belirtilmesi gereken önemli konu ise görme, işitme ve solunum organlarımızın yüz bölgesinde bulunması sebebiyle çok çeşitli koruyucu malzemelerinin varlığıdır. Bu malzemeler yardımıyla örneğin, yüz ve göz koruma ile solunum korumanın aynı anda sağlandığı maskeler gibi koruyucu malzemeler vardır.

Göz koruma malzemelerinde koruyucu lens ve çerçeveden istenen temel özellikler hafif, darbeye dayanıklı, net bir görüntü sağlaması ve uzun ömürlü olmasıdır. Yapılan koruyucu gözlüklerin polikarbonat maddesinden yapılmasının nedeni, kırılgan cam ile karşılaştırıldığında üretiminin daha kolay ve düşük maliyetli olması, darbelere karşı 20 kat daha dayanıklı olmasının yanı sıra 3 kat daha hafif olmalarıdır.

Yorum Ekle

Bizi takip et

Çekinmeyin, temasa geçin. İlginç insanlarla tanışmayı ve yeni arkadaşlar edinmeyi seviyoruz.