Marangoz Projeleri

Matkap Nedir? Ne İşe Yarar?

Matkap tahta, beton, çelik, demir , mermer gibi sert maddeler üzerinde delik açmaya yarayan alettir. Matkap ayrıca montaj işinde de kullanılmaktadır.

Elektrikli el aletleri içerisinde yer alan matkaplar; ahşap, tahta, demir, metal, taş, beton gibi sert yüzeyleri delmeye yarayan ürünlerdir. Ayrıca matkaplar vida yardımıyla birşeyleri takmak için de kullanılabilir. Elektrikli ya da şarjlı olarak üretilip satışa sunulan matkap ürünlerinin darbeli matkaplar, darbesiz matkaplar ve somun sıkma makineleriolmak üzere üç çeşidi bulunmaktadır. Kullanım alanı oldukça geniş olan matkaplar gerek profesyonel olarak yapı ve tadilat işleri ile ilgilenen kişiler tarafından gerekse hobi olarak ilgilenen kişiler tarafından da sıklıkla kullanılmaktadır.

Darbeli matkap ürünleri, makinenin ucunda yer alan kısmın yüzeye darbe uygulamasıyla delim işlemini gerçekleştirmektedir. Yüzeye istenen ayarda darbe uygulayarak delme işlemini gerçekleştiren bu matkap modelleri genellikle duvar, tuğla, fayans ve beton gibi sert zeminlerde pratik bir şekilde delim yapılmasına olanak sağlayan el aletleridir. Darbesiz matkap çeşitleri, darbe uygulamadan dönerek delim işlemini gerçekleştiren ürünlerdir. Darbesiz matkap ürünleri delim işleminin yanı sıra vidalama işleminde de kullanılan el aletleridir. Darbeli matkap modelleri ile kıyaslandığında darbesiz matkap modellerinin tork güçlerinin ve devir sayılarının daha yüksek olduğunu söylemek mümkündür. Matkap çeşitleri arasında yer alan somun sıkma makineleri ise yüksek tork gücü ile çalışan elektrikli el aletlerine verilen isimdir. İsminden de anlaşılacağı gibi somun sıkma makineleri, darbe uygulayarak zeminlerde bulunan somunların sıkılmasını sağlayan ürünlerdir.

Akülü Matkap

Matkap Nerelerde Kullanılır?

İnşaat sektöründe sıklıkla kullanılan matkap modelleri, teknolojinin gelişmesi ile elektrikli matkap ürünlerinin yanı sıra son yıllarda akülü matkap çeşitleri de popülerlik kazanmıştır. Akülü matkap çeşitleri, aküsünü doldurduğunuz takdirde hem iç mekânlarda hem de dış mekânlarda kullanım imkânı sunmaktadır.


Matkap Kullanırken Dikkat?

Matkap, kullanımı çok yaygın olan bir alettir. Özellikle uygun fiyatından dolayı hemen herkes kolaylıkla matkap sahibi olmaktadır. Matkaplar sadece delici amaçla kullanılmaz, ayrıca vidalama amaçlıda kullanıldığından çok fazla dikkat gerektirmektedir. Vida takarken bir anlık dikkatsizliğinizle çok rahat elinize zarar verebilirsiniz. Vidalama için doğru uç ve metrik değerlerine uygun araçlar kullanmanız gerekmetedir. Delme işlemi yapacaksanız doğru yeri deldiğinizden emin olun, doğru yeri delmemek başlı başına size sorun yaratabilir. Deldiğiniz yerden kablo, su borusu, atık su borusu veya doğalgaz borusunun geçmediğinden emin olun. Mesela evin duvarına bir tablo asmak için delik delmek isteyebilirsiniz, deldiğiniz yerde su borusu veya elektirik tesisatı olabilir. Mutlaka delmeden önce kontrol edin.  Matkap ile delik delerken tozuma olabilir. Çoğu kişi etraf kirlenmesin diye delik delerken, delinen yüzeye süpürge tutar. Maske Kullanımını önemseyin ve eldiven takın. Çünkü Bazen delerken matkap birden ileri kayar ve ellerinizde sağlam yaralar oluşabilir.


Ucuz Matkap Kalitesiz mi?  

Neredeyse Binlercesi var öyle değil mi? Bu yüzden matkap alırken saatlerce internet’te araştırma yapıp en sonunda hiç bilmediğiniz bir mağazadan hiç bilmediğiniz satıcının dediklerine inanarak bir alım sağlıyoruz. genelde buda yapacağımız işten çok satıcının cebimizdeki para miktarını bi şekilde anlayıp satıcıya uyan malı almakla sonuçlanır. Öncelikle şunu belirtelim Matkap ucuz yada pahalıdan çok kullanacağınız alana ve devir, şarjlı kablolu vs gibi durumlarına göre ücretlendirilir. Mesela 1200 devir matkap ile farklı marka 1200 devir aynı ücret gibi gösterilsede kullanım alanı farklıdır yada biri şarjlı iken diğeri kablolu olabilir.

Yorum Ekle

Bizi takip et

Çekinmeyin, temasa geçin. İlginç insanlarla tanışmayı ve yeni arkadaşlar edinmeyi seviyoruz.