Marangoz Projeleri

Su Terazisi Nedir? Ne İşe Yarar?

Su terazisi hem dikey hem de yatay olarak doğru düzlem hesaplaması yapmaya yaramaktadır.

Su terazisi üzerinde yer alan hava kabarcıklı cam tüpte yer alan ölçek çizgilerini kullanarak düzlemin doğruluğu kolay şekilde kontrol edebilirsiniz.

Genel olarak yapı işleri, inşaat ve marangozluk gibi çalışmalarda yüzeyin yerle paralel olup olmadığını anlamamıza yarar. Fizikte birleşik kaplardaki su seviyesinin aynı olması prensibine dayanan su terazisinin ölçüm yeteneği onu bir denge aracı ve denge ölçeği olarak pek çok alanda kullanılabilir yapmıştır.

Su Terazisinin kullandığı bu yöntem tarih boyunca su kanallarının dengelenmesi içinde kullanılmıştır. Basınçla gelen suyun basıncını azaltarak güvenli hale getirilmesi amacıyla oluşturulan künklerle suyun akışı ve şiddeti dengelenir. Böylece su arzu edilen şiddette sabitlenerek daha kolay ve güvenli kullanılması sağlanır. Aynı fizik kanununu kullanarak yüzey ölçümü yapan su terazileri de günümüzde kullandığımız hemen her araç ile uyumludur.

Su terazileri ağaçtan, plastik veya metal bir gövden oluşur. Bazılarının üzerinde ölçü için bir bölüm mevcuttur. Terazi gövdesi üzerinde yataya paralellik, diklik ve belli açıları kontrol için konulmuş bombeli bir cam tüp vardır. Cam tüpün içinde eterli ya da ispirtolu su bulunur. Su hava kabarcığı oluşturur kaparcığın sınır çizgileri içinde olması ile kontrol yapılır. Hava kabarcığı cam tüpün ortasında ise yataylık veya dikeylik kontrolü tamdır.

Yorum Ekle

Bir Cevap Yazın

Siteye e-posta ile abone ol

Bu siteye abone olmak ve e-posta ile bildirimler almak için kayıt olmalısınız.

Diğer 5 aboneye katılın

Bizi takip et

Çekinmeyin, temasa geçin. İlginç insanlarla tanışmayı ve yeni arkadaşlar edinmeyi seviyoruz.