Marangoz Projeleri

Dekupaj Testere Nedir? Ne İşe Yarar?

Dekupaj testere ahşap, mdf, metal, plastik türü hazır malzemelerin kesiminde düz ya da kıvrımlı şekilde kesimi için kullanılan makinelerdir.

Dekupaj testere, en kullanışlı ve çok yönlü testere türüdür. Hem düz çizgileri hem de kavisleri doğru olarak kesebilir. Özellikle kavisli kesme için, dekupaj testere kesinlikle en iyi seçenektir. Dekupaj testere, farklı malzemeler, doğruluk, hız ve kavisler için optimize edilmiş çok çeşitli bıçaklar kullanabilir. Kesilebilecek malzemeler arasında örneğin ahşap, metal, plastik, alçıpan, lamine levhalar ve hatta seramik karolar vardır.

Dekupaj Testere Nasıl Kullanılır?

Kıvrımlı kesimler yapmak için tasarlanmış testereler olan dekupaj testereler, diğer testerelere göre daha dekoratif kesimler yapmak için kullanılırlar. Kullanım özellikleri daha detaylıdır. Dekupaj testerelerde sert ve yumuşak kesim özelliği ve ayrıca hız ayarı gibi özelliklerin bulunması, kesilen malzemeye kolaylıkla şekil verilmesini sağlar. Fakat her testerede olduğu gibi dikkatsiz kullanımlarda ciddi yaralanmalara sebep olabilir.

Dekupaj testerenin güvenlik önlemleri nelerdir?

  • Dekupaj testere kullanılırken bir tezgâh kullanılması çok önemlidir. Bu hem güvenli bir çalışma ortamı oluşturacağı gibi hem de daha düzgün kesimler ortaya çıkarmanızı sağlayacaktır.
  • Kesim sırasında dekupaj testeresinin elektrik kablosunun karışık bir şekilde ve kesim yapılacak malzemelerin üstünde olmamasına dikkat edilmelidir.
  • Kesim işlemi yaparken baret ve eldiven takılmalıdır. Ayrıca işlem sırasında çıkacak olan tozdan ve sesten korunmak için gözlük, toz maskesi, kulaklık kullanılmalıdır.
  • Dekupaj testerede kullanılan bıçakların gözden geçirilmesi, gerektiğinde bıçakların değiştirilmesi gerekmektedir. Bıçakların yerine iyice oturduğundan emin olunmalı ve elektrik bağlantısının olup olmadığı kontrol edilmelidir. Bıçaklar değiştirilirken de eldiven ile değiştirilmelidir. Bu sayede sürtünme kuvvetinden doğan sıcaklıktan ve keskin bıçaklardan eller korunmuş olacaktır.

Dekupaj Testeresi Kullanımı

  • İlk başlarda daha basit kesimlerle başlanmalıdır. Büyük ve derin kesimlerin becerinizi geliştirdikten sonra yapılmalıdır.
  • Kesim yaparken malzemeleri sabitlemeniz gerekmektedir.
  • Aleti kullanırken bilmeniz gereken en önemli husus keseceğiniz malzemenin yapısına ve kalınlığına uygun bıçakları tercih etmenizdir.

Yorum

Bir Cevap Yazın

Siteye e-posta ile abone ol

Bu siteye abone olmak ve e-posta ile bildirimler almak için kayıt olmalısınız.

Diğer 5 aboneye katılın

Bizi takip et

Çekinmeyin, temasa geçin. İlginç insanlarla tanışmayı ve yeni arkadaşlar edinmeyi seviyoruz.

%d blogcu bunu beğendi: