Marangoz Projeleri

Atölye Başlangıç Kılavuzu

Ahşap işleme projelerine başlamak istiyorsunuz ama nereden başlayacağınız konusunda hiçbir fikriniz yok mu? Bu kılavuzda, ihtiyacınız olan araçları ve hemen hemen her projede kullanacağınız temel adımları yayınlayarak size rehberlik edeceğiz.

İşe Başlamak İçin İhtiyacınız Olan Temel Araçlar Nelerdir?

 • Aküsü ve şarj cihazı ile birlikte Matkap ve Daire Testere Seti
 • 5 metre veya daha uzun şerit metre
 • Marangoz Gönyesi, metal veya plastik olabilir.
 • Güvenlik ekipmanları, gözlük ve kulaklık
 • Matkap Ucu seti, delici uçlar ve vida uçlarını içermeli.
 • Keserken tahtanızı sabitlemek için işkence veya kelepçe

Temel Bilgilerin Ötesine Geçmek

Yukarıdaki temel araçlar, kendin yap projelerini yapan herkesin sahip olması gereken şeylerdir. Ancak daha fazla projeyi, kaliteli ve hızlı bir şekilde inşa etmek isteyebilirsiniz. Bu durumda, birkaç seçkin alete daha yatırım yapmanız gerekecektir.

 • Dekupaj testeresi – Dekupaj testereleri, ahşabı kesmek için yukarı ve aşağı hareket eden (bir el testeresi hareketine benzer) küçük bir bıçağa sahip testerelerdir. Dekupaj testeresinin ideal kullanımı kavisli kesimler veya küçük kesimlerdir. Dekupaj testere kesimi düz olmayabilir ve pürüzlü yapıya sahip olacaktır. Bu nedenle düz kesimler yapmak için ideal değildir. Dekupaj testerelerinin kullanımı genellikle kolaydır. Kesim yapmak için malzemenize uygun bıçak kullanın ve ahşabı sabitleyin.
 • Daire Testere – Daire Testereler düz kesimler yapmak için kullanılan en kolay ve ucuz yöntemdir. Kontrplak panelleri kesmek ve çapraz kesimler yapmak için daire testere kullanabilirsiniz. Keseceğiniz ahşabı bir parça straforun üstünde kesmenizi tavsiye ederim, böylece siz keserken ahşabınız tam olarak desteklenecektir.
 • Gönye Testere – Gönye Testere, hızlı ve kolay bir şekilde hassas düz, açılı veya eğimli kesimler yapmanıza yardımcı olmak için bir tezgah üstüne yerleştirilmiş daire testeredir. Ona neden ihtiyacın var? Çünkü daire testereden daha hızlı, daha kolay ve daha hassas kesimler yapar. Gönye testere ile tezgahından daha büyük (genellikle yaklaşık 30cm) ahşapları kesemezsiniz, bu nedenle kontrplak panelleri kesmek için hala daire testereye ihtiyacınız vardır.

Ahşabı Nasıl Takarım? Ne Tür Bağlantı Elemanına İhtiyacım Var?

İşe başlamak için ahşabı bir matkap aracılığıyla vidalar takarak birleştirebilirsiniz. Ancak daha hassas ve iyi projeler yapmak istediğinizden, size ahşabı sabitlemke için birkaç sistem öneriyoruz.

Ahşapları sabitlemek için önerdiğim şey:

 • Matkap – En temel ve basit yöntem vidayla çeşitli birleştirmeler yapmak için matkap kullanmaktır. Ahşaplarınızı vidalarla sabitliyorsanız, yıldız uçlu kendinden kılavuzlu vidaları kullanmanızı tavsiye ederiz. Vidanın montaj yapacağınız tahtanın arkasından çıkmasını önlemek için uzunluğunu iki tahtanın kalınlığına göre seçmelisiniz.
 • Çivi veya zımba tabancası – Peki neden çivi tabancası kullanmalıyım? Üç nedenden ötürü. 1.) Çivi deliği küçük olduğu için tırnakların saklanması daha kolaydır. 2.) Çivi kullanarak ahşapları birleştirmek vida kullanımına göre çok daha hızlı ve kolaydır. 3.) Çiviler, vidalardan çok daha ucuzdur. Hızlı, daha ucuz bir bağlantı elemanı ile işi yapacakken neden pahalı bağlantı elemanı kullanalım? Not: Yapısal bağlantılar için kullanmanız önerilmez, çiviler çok rahat esneyeceğinden yapının sağlamlığını bozacaktır.
 • Kreg Jig – Kreg Jig, matkabınızla birlikte çalışan ve gizli vida deliği ile birlikte panoları takmanıza yardımcı olabilecek bir araçtır. Yapısal bağlantıların takılmasını daha kolay ve daha hassas hale getirir. Panoları birbirine uçtan uca birleştirmek için kullanabilirsiniz . Daha iyi projeler inşa etmek istiyorsanız, Kreg Jig bir zorunluluktur.

Ne Zaman Vida, Ne Zaman Çivi?

Projelere devam ederken, farklı uygulamalar için farklı tipte doğramalar kullanabileceğinizi göreceksiniz. İşte planlarınızda kullanacağınız üç ana doğrama çeşiti.

AraçArtılarıEksileri
Çivi
Tabancası
Çiviler ucuzdur, kullanımı kolaydır ve hızlı şekilde birleştirir. Saklaması kolaydır.Vida kadar güçlü değildir ve zamanla yerinden çıkabilir. Çivileri takarken bazı bağlantıları bir arada tutmak zor olabilir.
VidalarHızlı ve güçlü, 2x malzemeyi birbirine bağlarken iyi sonuç verir. Dış mekan projeleri veya atölye projeleri için en iyisi.Pahalı, saklaması zor. Ahşabı parçalayabilir veya önceden delme gerektirebilir. Takarken eklemi bir arada tutmak zor olabilir. 1x panonun uç parçasına çatlatmadan takmak zor.
Kreg JigKolay, hassas ve hızlı. Bağlantı yerleri gizli olur. Bağlantıda vida kullanılır. Yan yana olan panoları birleştirmesi kolaydır ve güçlüdür. Levhaları kenardan kenara ve kalın masa ayaklarına takabilir.Vidaları çivilere göre daha pahalıdır ve ekstra bir ön delme adımı vardır. Bazen küçük tahta parçalarını veya açılı parçaları birleştirirken ideal değildir.

Başka Neye İhtiyacım Var?

Projenizin yapım sürecinde size yardımcı olacak birkaç el aletine ihtiyacınız olacak.

Temel el aletleri, yapı boyunca size yardımcı olacaktır.

 • Şerit Metre – Ahşaptaki kesim yerlerini işaretlemek için şerit metreyi kullanabilirsiniz.
 • Marangoz Gönyesi – marangoz gönyesi çok kullanışlıdır. Dekupaj testeresi veya daire testere ile kesim yapacaksanız, bununla tahta kenarına dik bir çizgi çizebilirsiniz. Ayrıca marangoz gönyesini ahşaba kelepçeleyebilir ve onu bir kılavuz olarak kullanabilir, testerenizi keserken yanından geçirebilirsiniz. Ayrıca gönyeyi kullanarak projenizin kareliğini kontrol edebilirsiniz.
 • Kelepçeler – Keserken ve inşa ederken tahtaları tezgaha sabitlemek için en az iki kelepçeye ihtiyacınız olacaktır. Üzerinde çalıştığınız ahşap parçalarını tezgaha kelepçeler ile sabitlemeniz kesim ve montaj aşamasında size kolaylık sağlayacaktır.
 • Güvenlik Gözlükleri ve Kulaklık – Güvende olursanız daha iyi bir iş çıkarabilirsiniz. İş güvenliği kurallarına uymanız bir şeyler yaparken zarar görmenizi engelleyecektir. Göz ve kulak koruyucusu takın ve güvende olun. Elektrikli aletler yanlış kullanılırsa tehlikeli olabilir ve yaralanmanıza neden olabilir. Bu nedenle mutlaka kullanma kılavuzlarını incelemelisiniz ve güvenlik kurallarına dikkat etmelisiniz.
 • Zımpara – Projenizi bitirdikten sonra ahşap üzerindeki pürüzleri zımparalamanız eserinizin güzel görünmesini sağlar. Ayrıca boyama veya vernikleme aşamasında pürüzlü yapı kötü görünecektir.

Ne Tür Ahşap Kullanılır?

İlk işlerinizde çam ağacından imal edilmiş tahtaları kullanmanızı öneririz. Çünkü çam diğer ahşaplara göre ucuzdur ve kesilmesi, delinmesi veya çivilenmesi kolaydır. İşinizde ilerledikçe kullandığınız ahşapları farklılaştırabilirsiniz fakat şu anda ilk mesele kolay kullanımı, ucuz oluşu ve minimum araç kullanımı ile ilgilidir. Ahşap seçimi biraz kafa karıştırıcı olabilir, çünkü rendelenmiş ahşap boyutu ile işlenmiş ahşap boyutu farklı olabilir. Mutlaka bunu kontrol etmelisiniz.

Aşağıdaki tabloda ahşap boyutlarını ve hangi uzunluğa denk geldiğini sizin için hazırladık.

BoyutGerçek boyutu
1×23/4″ x 1-1/2″
1×33/4″ x 2-1/2″
1×43/4″ x 3-1/2″
1×63/4″ x 5-1/2″
1×83/4″ x 7-1/4″
1×103/4″ x 9-1/4″
1×123/4″ x 11-1/4″
2×21-1/2″ x 1-1/2″
2×41-1/2″ x 3-1/2″
2×61-1/2″ x 5-1/2″
2×81-1/2″ x 7-1/4″
2×101-1/2″ x 9-1/4″
2×121-1/2″ x 11-1/4″

Bir Çalışma Tezgahı Oluşturma

Özel bir çalışma tezgahına ihtiyacınız olacaktır. Çalışma tezgahında aletlerinizi saklayabilirsiniz ayrıca ahşap kesim ve montaj aşamalarında size kolaylık sağlayacaktır.

Başlangıç İçin Bazı Atölye İpuçları

İşe yeni başlayanlar için temel araç ve gereçler hakkında bir kaç ipucu:

 • Düz tahtalar bulmak için zaman ayırın. Tahtanın düz olduğunu anlamanın kolay yolu bir ucundan diğer ucuna bakın, aynı ok gibi. Yamuk tahtalar kendini böylece belli edecektir.
 • Testere bıçağının kalınlığını ahşabı keserken hesaba katmalısınız. Eğer tahtanızı keserken bunu hesaba katmazsanız ölçüleriniz hatalı olacaktır. Doğru kesimler elde etmek için panolarınızı nasıl işaretlediğinizi ve tahtalarınızı çizginin hangi tarafından kestiğinizi düşünmeniz gerekir.
 • Bir çivi çakma tabancası kullanırken, ellerinize dikkat edin. Çiviler, makineyle tahtaya çakarken bazen sağa sola fırlayabilir, bu nedenle ellerinizi bunu düşünerek güvenli yerde tutunuz.
 • Fabrikadan çıkan tahtaların uçları tam düz hatlara sahip olmayabilir. Son kesimlerinizi yapmadan önce tahtaların fabrika çıkış uçlarını kesin.
 • Çivi veya zımba kullanıyorsanız tahtaların birleşim yerlerini tutkallayınız. Ahşap üzerine taşan tutkalı mutlaka silmelisiniz yoksa tahtanızın üzerinde leke bırakabilir.
 • Güvenliğiniz için her şeyi sabitlemeye dikkat edin. Kesme konusunda gerginseniz, kelepçeleyin. Çivileme sırasında tereddüt ediyorsanız, kelepçeleyin.
 • Keserken, levhanın yalnızca bir tarafını sabitleyin ve diğer tarafını serbest bırakın. Bunu yapmanız testere bıçağınızın sıkışmasını önleyecektir ve sıkışan testerenin tahtanıza zarar vermesini engelleyecektir.
 • Aletlerinizi tanıyın. Kullanma kılavuzunu inceleyin ve güvenlik önlemlerini öğrenin.
 • Elinizin testere bıçağına çok yakın olmasını gerektiren küçük bir parçayı asla kesmeyin. Bunun yerine, küçük parçayı daha büyük bir parça yardımıyla kesin.
 • Projenizde dikdörtgen olması gereken bir alan bularak kare olup olmadığını kontrol edin. İki farklı köşeden çapraz ölçüm yapın ve eşit olup olmadığını kontrol edin. Eşit değilse çalışmanızda yamukluk vardır.

Güvenlik Üzerine Birkaç Not

 • Elektrikli aletler güçlüdür. Testere bıçağı sıkışırsa, testereyi geri atacaktır. Bir matkap sıkışırsa kendi etrafında dönüp yüzünüze çarpabilir. Bir tezgah testeresi sıkışırsa parçayı size doğru fırlatabilir. Elektrikli aletler sizi yaralayabilir bu nedenle kesim ve montaj yaparken sınırları zorlamayın.
 • Keserken ve montaj aşamasında değişkenleri önlemek için her şeyi sıkıştırın.
 • Ellerinizi her zaman testere bıçaklarından ve çivi uçlarından uzak tutun.
 • Matkap uçlarını ve testere bıçaklarını değiştirirken veya aletleri ayarlarken mutlaka fişini çıkarın, akülüyse aküsünü çıkarın.
 • Testereyi kestiğiniz parçadan çıkarmadan önce mutlaka bıçağının durmasını bekleyin.
 • Dikkatiniz dağılmış bir ortamda çalışmayın.
 • Uygun güvenlik ekipmanı kullanın.
 • Kullanmadan önce daima alet kılavuzlarını okuyun ve aletinizi tanıyın.
 • Bir aleti asla kullanılmak üzere tasarlanmamış bir şekilde kullanmayın.
 • Sağduyunuza kulak verin, eğer kendinizi güvende hissetmiyorsanız muhtemelen güvende değilsinizdir. Yapma, riske değmez.

İlk Projenizi Seçmek

Pahalı olmayan ve çok sayıda alet, kesim veya adım gerektirmeyen bir proje seçin. Şimdilik çok sayıda vidalama işi gerektiren, çekmeceleri ve kapıları olan her şeyden kaçının. Temelde büyük projelerden ve hareketli parçaları olan şeylerden kaçının.

Sonraki Projeler

İlk projenizi bitirdikten sonra, birkaç küçük projeyle daha uğraşmayı deneyin. Bu noktada projeleri küçük, köşesiz, kapısız, çekmecesiz tutun. Daha büyük, daha karmaşık projeler üzerinde çalışmak için bolca zamanınız olacaktır.

Bizi takip et

Çekinmeyin, temasa geçin. İlginç insanlarla tanışmayı ve yeni arkadaşlar edinmeyi seviyoruz.